Perlak wrodzony ucha środkowego to rzadka choroba ucha, która polega na obecności guza w uchu środkowym. Perlak wrodzony jest zwykle wykrywany u dzieci, ale może również wystąpić u dorosłych.

Perlak wrodzony w uchu środkowym może prowadzić do utraty słuchu, szumów w uszach oraz innych nieprzyjemnych objawów. Objawy choroby zależą od stopnia zaawansowania choroby i mogą obejmować ból ucha, wyciek z ucha, zawroty głowy oraz utratę słuchu.

Leczenie perlaka wrodzonego ucha środkowego zależy od stopnia choroby i może obejmować operacyjne usunięcie guza oraz odtworzenie struktur ucha środkowego. W niektórych przypadkach, choroba może powrócić po zabiegu chirurgicznym, a pacjenci wymagają stałej kontroli przez lekarza specjalistę.

Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą, jeśli podejrzewasz u siebie lub u swojego dziecka perlaka wrodzonego ucha środkowego. Wczesna diagnoza i leczenie choroby może pomóc w uniknięciu poważniejszych powikłań i zminimalizować ryzyko trwałych uszkodzeń słuchu.